Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie nakręcać spirali napięć

02 stycznia 1999 | Prawo | KP

ROZMOWA

Prof. dr hab. Andrzej Zoll, przewodniczący Rady Legislacyjnejprzy Prezesie Rady Ministrów

Nie nakręcać spirali napięć

: Ostatnio coraz więcej głośnych procesów kryminalnych, szczególnie w sprawach o zabójstwa, kończy się surowymi wyrokami. Ale opinii publicznej jakby to było mało: zbierane są podpisy za przeprowadzeniem referendum w sprawie przywrócenia kary śmierci. ..

Andrzej Zoll: . .. iw wielu wypowiedziach celowo nie zaznacza się, że w sprawach o zabójstwa nowy kodeks karny jest znacznie surowszy od poprzedniego. Tamten przewidywał za zabójstwo dolną granicę kary 8 lat, obecny -- 12 lat. W wypadku przestępczości zorganizowanej sądy mogą wymierzać kary o połowę wyższe. A kary śmierci nie ma w Polsce praktycznie od 1995 r. , wcześniej zaś ta kara też nie była wykonywana. A więc jest to już stosunkowo długi okres. Nowy kodeks zaostrza kary pozbawienia wolności za najpoważniejsze przestępstwa, dotyczy to również określenia przedterminowego zwolnienia. Warto, aby i na te aspekty zwrócono uwagę opinii publicznej.

Skąd więc biorą się te, wcale nie odosobnione, głosy o przywrócenie kary śmierci? Czy nasze społeczeństwo czuje się aż tak zagrożone przestępczością, czy też mamy do czynienia ze świadomym nakręcaniem spirali napięć, z doraźnym w ykorzystywaniem emocji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament