Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziewczynka o imieniu Antena

02 stycznia 1999 | Kultura | NA

KULTURA JĘZYKA

Profesor Pisarek radzi

Dziewczynka o imieniu Antena

Czy pamiętają państwo dowcip sprzed lat, z czasów, gdy polska piłka nożna była potęgą? "Jeśli urodzi nam się chłopiec, damy mu na imię Robert, a jeśli dziewczynka - Gadocha" mówił do połowicy rozmarzony kibic. Nawet, gdyby żona przystała na takie imię dla córki, zgodę musiałby wyrazić także Urząd Stanu Cywilnego. Urzędnik raczej by się zawahał. Czy dziecku można nadać każde imię, jakiego życzą sobie rodzice?

Wśród listów kierowanych do profesora Walerego Pisarka, przewodniczącego Rady Języka Polskiego nieustannie powtarzają się wątpliwości dotyczące imion - ich właściwej pisowni, wymowy i odmiany. Najwięcej kłopotów nastręczają imiona zaczerpnięte z innych języków, po polsku brzmiące zdecydowanie obco i - co gorsza - z trudem poddające się wymaganiom naszej odmiany i ortografii. Za publikacją "Komunikaty Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk" przytaczamy fragmenty korespondencji przewodniczącego RJP.

Klea? - nie polecam

Forma Clea, wymawiana przez Anglików (a więc i przez L. Durella, autora powieści pod tym tytułem) mniej więcej jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament