Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany różne i liczne

02 stycznia 1999 | Prawo | IL

Podatki: dochodowe od osób fizycznych i prawnych, zryczałtowane, lokalne, od gier losowych i zakładów wzajemnych

Zmiany różne i liczne

IZABELA L EWANDOWSKA

W systemie podatkowym nie ma rewolucji, ale zmiany przepisów wchodzące w życie 1 stycznia 1999 r. są liczne i dla wielu podatników istotne.

Znowelizowana 20 listopada ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 144, poz. 931) przynosi korzystne dla podatników zmiany dotyczą ulgi inwestycyjnej. W sposób istotny złagodzono dotychczasowe warunki korzystania z tej ulgi (brak zaległości w składkach na ZUS i daninach na rzecz budżetu państwa) , a także rygory powodujące utratę prawa do niej. Podatnik w 1999 r. może z niej korzystać, mimo wystąpienia u niego zaległości powyżej -- odpowiednio -- 3 proc. tych składek albo podatku, jeżeli sam stwierdzi ich istnienie i ureguluje je razem z odsetkami albo zapłaci podatek z odsetkami w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji organu pierwszej instancji dotyczącej tej daniny. Analogiczne rozwiązanie dotyczy utraty prawa do ulgi.

Wskazane złagodzenia objęły także wszystkich podatników, którzy korzystali z odliczeń od dochodu przed 1 stycznia 1999 r. , a także tych, którym przysługuje prawo do ulgi na podstawie art. 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o szczególnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament