Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapowiedź nowej epoki

02 stycznia 1999 | Nauka i Technika | ZW

Klonowanie ludzi, leki naraka, przeszczepy twarzy oraz całej głowy

Zapowiedź nowej epoki

ZBIGNIEW WOJTASIńSKI

Wśród dziesięciu największych odkryć 1998 r. pismo "Science" wyróżniło aż pięć najbardziej w jej opinii liczących się osiągnięć z zakresu biologii i medycyny. Dokonania w obu dziedzinach od wielu lat zadziwiają i wywołują ogromne zainteresowanie. Tak samo będzie z pewnością w przyszłym roku: możemy oczekiwać nowych metod leczenia i odkryć, które powinny zrewolucjonizować opiekę medyczną.

Przykładem są badania DNA ludzi i zwierząt, które redakcja miesięcznika uznała za jedno z najważniejszych osiągnięć minionego roku. Najpierw genetycy ustalili, że w każdej ludzkiej komórce oraz w komórkach wszystkich organizmów żywych, włącznie zbakteriami, znajduje się mechanizm regulacji czasu. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak duże jest podobieństwo na poziomie molekularnym między różnymi gatunkami -- bez względu na stopień ich rozwoju ewolucyjnego. Jeszcze bardziej dobitnym tego potwierdzeniem było rozszyfrowanie przez międzynarodową grupę uczonych kompletnego genomu pierwszego bardziej złożonego organizmu -- niewielkich rozmiarów nicienia o nazwie Caenorhabditis elegans, wegetującego w mule dennym i piaskach wód oraz w glebie, szczątkach roślinnych i zwierzęcych. Po 9 latach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament