Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karły na ramionach olbrzymów

02 stycznia 1999 | Plus Minus | BA
źródło: Nieznane

ESEJ

Jedność narodów europejskich jest niezrozumiała bez chrześcijaństwa

Karły na ramionach olbrzymów

RYS. JANUSZ KAPUSTA

BP ALFONS NOSSOL

W dotychczasowej historii jeszcze nigdy nie mówiono tak wiele i tak intensywnie o Europie jak obecnie. A dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że profetyczna wręcz wizja "zjednoczonej Europy", jaką propagowali jej ojcowie - Robert Schuman, Alcide de Gasperi, Konrad Adenauer i Charles de Gaulle, staje się na naszych oczach rzeczywistością. Dziś nie ulega już wątpliwości, że Europa - wraz z annus mirabilis 1989, wraz ze zniesieniem skutków porządku jałtańskiego - znalazła się w rozstrzygającym punkcie swojej historii. Narody Europy stanęły bowiem przed bezprecedensową w swej historii szansą wspólnego ukształtowania Starego Kontynentu, przed którym - zgodnie z zapisem Karty Paryskiej - otwiera się "nowa epoka demokracji, pokoju i jedności".

Równocześnie jednak pośrodku tych ogólnoeuropejskich integracyjnych procesów zgłasza się z całą brutalnością "stara Europa", Europa nacjonalistycznych konfliktów, podziałów i separatystycznych tendencji. Etnonacjonalistyczny konflikt, wraz z barbarzyństwem czystek etnicznych w byłej Jugosławii, pozwolił zszokowanej Europie odczuć ciężar dziedzictwa starych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament