Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żubr w galerii sztuki

02 stycznia 1999 | Kultura | JM

BILANS ROKU

Co warto było zobaczyć, gdzie należało bywać

Żubr w galerii sztuki

JACEK MARCZYńSKI

Co przeważało w polskiejkulturze w 1998 roku -- wydarzenia czy skandale? Ile było wielkich kreacji artystycznych, ile zaś gaf popełnianych przez tych, którzy powinni pozostawać w cieniu twórców wspierając ich mądrym zarządzaniem kulturą?

Sztuka z natury rzeczy nie lubi jednoznacznych ocen, co nie znaczy wszakże, iż powinna unikać bilansów. Zwłaszcza w czasach nieustannych przemian, które muszą odbijać się także na stanie polskiej kultury. I twórcy, i tym bardziej instytucje kultury wciąż próbują znaleźć dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości, czasami nawet zapominając, co jest ich podstawową powinnością. Największym wydarzeniem w warszawskiej Zachęcie stało się przecież otwarcie tam ekskluzywnej restauracji, gdzie serwowane carpaccio z żubra zyskało większą popularność od dzieł sztuki.

Mickiewicz i inni

Zakończyliśmy właśnie Rok Mickiewiczowski, w którym hołd Wieszczowi oddawaliśmy na wiele sposobów. Gdyby nie 200. rocznica urodzin zapewne nie wydalibyśmy jego "Dzieł zebranych" ani wielu interesujących prac o poecie: Zofii Stefanowskiej, Aliny Witkowskiej, Krzysztofa Rutkowskiego, nowej popularnej biografii autora "Dziadów"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament