Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeszcze jest szansa na poprawę

02 stycznia 1999 | Ekonomia | PK JS

Przy brakureform kryzys powróci

Jeszcze jest szansa na poprawę

PIOTR KOśCIńSKI, JANUSZ SZYRMER Z KIJOWA

Kryzys rosyjski nie pozostał bez wpływu na stan gospodarki w krajach Europy Wschodniej. Pozornie można sądzić, że Ukraina sobie z nim poradziła -- kurs hrywny ustabilizował się, pozytywnie rozstrzygnięta została sprawa obsługi obligacji rządowych. W istocie jednak stabilizacja gospodarcza została osiągnięta na bardzo niskim poziomie. Wielu ekonomistów uważa, że jest ona pozorna.

Na Ukrainie nadal wiele cen jest ustalanych administracyjnie. Najróżniejsze zwolnienia od ceł i podatków, subsydia, gwarancje kredytowe, darowanie długów, wymuszanie różnych działań na formalnie niepaństwowych przedsiębiorstwach, itd. , uniemożliwiają ustalenie normalnych rynkowych cen produktów. Stwierdzenie, które przedsiębiorstwa są dochodowe, a które przynoszą straty, staje się niemożliwe. Podobne problemy istnieją i w innych krajach, jednak uważa się, że na Ukrainie ich poziom przekracza krytyczny próg zniekształceń informacyjnych, którego gospodarka nie jest w stanie tolerować. Około połowy działalności gospodarczej odbywa się w "szarej strefie" inie jest oficjalnie rejestrowana, ponad 40 proc. produkcji sprzedawana jest w ramach transakcji barterowych, a zadłużenie przedsiębiorstw ukraińskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament