Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro równe prawie dwóm markom

02 stycznia 1999 | Ekonomia | JB NG

UNIA WALUTOWA

Pierwsze godziny z nowym pieniądzem

Euro równe prawie dwóm markom

O północy 31 grudnia euro zastąpiło waluty jedenastu spośród piętnastu krajów Unii Europejskiej. Władze nieodwołalnie ustaliły wartość wspólnego pieniądza. Choć monety i banknoty euro pojawią się dopiero za trzy lata, 1 stycznia posługując się kartą kredytową lub czekiem w europejskiej walucie można już było zapłacić m.in. za wstęp do paryskiego Luwru, kupić piwo w pubach przy brukselskim Grand Place i zrobić zakupy w nielicznych czynnych tego dnia centrach handlowych Berlina.

Operacja ustalenia kursów walut krajów eurolandu do euro rozpoczęła się w czwartek o 10 rano. Szefowie banków centralnych krajów unii walutowej w trakcie telekonferencji wymienili kursy własnych walut do dolara, które następnie przekazali Komisji Europejskiej. Ta przemnożyła je przez czwartkowe notowania ecu do dolara (ok. 1,17 USD), ustalając w ten sposób ostateczne, nieodwołalne kursy 11 walut do euro ujęte w 6 cyfrach. Wskaźniki te, po konsultacji z Europejskim Bankiem Centralnym, przekazano do akceptacji zebranym w budynku Rady UE w Brukseli ministrom finansów całej "15". Nieobecny był jedynie brytyjski minister Gordon Brown, którego reprezentował ambasador przy UE Sir Steven Wall. Gest od dawna sceptycznego wobec unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament