Korupcja w świecie pokomunistycznym
TRANSFORMACJA GOSPODARCZA
Korupcja w świecie pokomunistycznym
ROMAN FRYDMAN, ANDRZEJ RAPACZYŃSKI, KENNETH MURPHY
"Za każdą wielką fortuną - mówił Balzak - kryje się przestępstwo". Wystarczy zbadać wiele dzisiejszych elit pokomunistycznych i można pomyśleć, że francuski pisarz był bardziej prorokiem niż powieściopisarzem. Jak zgodnie twierdzą zwolennicy i wrogowie reform, systemowa korupcja wypacza okres odchodzenia od komunizmu od wewnątrz w takim samym stopniu, jak podważa jego prawomocność od zewnątrz. Oskarżenia o korupcję - uzasadnione czy nie - są tak potężną bronią polityczną, a proces reform w umysłach wielu ludzi tak związany z ideą korupcji, że zastrzeżenia wysuwano nawet wobec najbardziej chyba sprawdzonych reformatorów, jak Vaclav Havel czy Anatolij Czubajs.
Jednakże korupcja nie ogranicza się do krajów, w których reformy radykalnie zmieniły życie gospodarczo-polityczne. Nawet najbardziej ograniczone w reformach dawne reżimy komunistyczne nie biorą na serio zwalczania korupcji. Uzbekistan, gdzie prywatyzacja i wolny rynek praktycznie nie istnieją, tworzy mimo to wpływowe komórki w ramach MSW, niemalże wzorując się na leninowskiej "walce z korupcją i przestępczością gospodarczą".
W całym dawnym imperium poradzieckim powszechne są obawy, że korupcja związana z przemianami ustrojowymi mocno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta