Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Rozmowa z przyjacielem" odnaleziona

02 stycznia 1999 | Plus Minus | TD

Nie publikowane wiersze Tadeusza Borowskiego

"Rozmowa z przyjacielem" odnaleziona

TADEUSZ D REWNOWSKI

Krótki, zaledwie dziesięć lat trwający żywot literacki Tadeusza Borowskiego w połowie pochłonęła poezja. Cztery jego tomiki i druki poetyckie (bo poza "Gdziekolwiek ziemia. .. " i "Imionami nurtu" tak nazwać by należało arkusz poetycki "Drogi" i "Poszukiwania. Tracing") ukazały się albo konspiracyjnie pod okupacją, albo po wyjściu z obozu w Monachium. Borowski marzył o zebraniu i wydaniu swej poezji w kraju i jeszcze w listach z Monachium nazywał ten zbiór "Rozmową z przyjacielem". Jego zapowiedź znalazła się na okładce mało znanego tomiku wspomnieniowego pt. "Pewien żołnierz", wydanego po powrocie, w 1947 r. przez spółdzielnię wydawniczą "Płomienie" (ZWM) . Ale do tego nie doszło. Tak, jak nie doszło w ogóle do wydania tej poezji za życia poety. Dlaczego?

Przede wszystkim wskutek tego, że, jak sam pisałem, w kraju po powrocie Borowski dowiedział się, że jest wspaniałym prozaikiem i poezję zarzucił. Po jego śmierci przekonałem się zresztą, że jego spuścizna poetycka w ogóle znajduje się w strzępkach, tak z powodu strat okupacyjnych i obozowych, i pieczy przyjaciół, jak i rozrzutności samego poety, który miał dziwny zwyczaj rozdawania swych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament