"Rozmowa z przyjacielem" odnaleziona
Nie publikowane wiersze Tadeusza Borowskiego
"Rozmowa z przyjacielem" odnaleziona
TADEUSZ D REWNOWSKI
Krótki, zaledwie dziesięć lat trwający żywot literacki Tadeusza Borowskiego w połowie pochłonęła poezja. Cztery jego tomiki i druki poetyckie (bo poza "Gdziekolwiek ziemia. .. " i "Imionami nurtu" tak nazwać by należało arkusz poetycki "Drogi" i "Poszukiwania. Tracing") ukazały się albo konspiracyjnie pod okupacją, albo po wyjściu z obozu w Monachium. Borowski marzył o zebraniu i wydaniu swej poezji w kraju i jeszcze w listach z Monachium nazywał ten zbiór "Rozmową z przyjacielem". Jego zapowiedź znalazła się na okładce mało znanego tomiku wspomnieniowego pt. "Pewien żołnierz", wydanego po powrocie, w 1947 r. przez spółdzielnię wydawniczą "Płomienie" (ZWM) . Ale do tego nie doszło. Tak, jak nie doszło w ogóle do wydania tej poezji za życia poety. Dlaczego?
Przede wszystkim wskutek tego, że, jak sam pisałem, w kraju po powrocie Borowski dowiedział się, że jest wspaniałym prozaikiem i poezję zarzucił. Po jego śmierci przekonałem się zresztą, że jego spuścizna poetycka w ogóle znajduje się w strzępkach, tak z powodu strat okupacyjnych i obozowych, i pieczy przyjaciół, jak i rozrzutności samego poety, który miał dziwny zwyczaj rozdawania swych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta