Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Awangardysta w państwie totalitarnym

02 stycznia 1999 | Plus Minus | RB

DÜSSELDORF

Monograficzna wystawa Aleksandra Rodczenki

Awangardysta w państwie totalitarnym

Monograficzna wystawa prac Aleksandra Rodczenki (1891-- 1956) , eksponowana od kilku miesięcy w różnych miastach Europy, składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się zestaw reprezentatywnych dla twórczości Rodczenki suprematystycznych i konstruktywistycznych kompozycji (obrazów i konstrukcji przestrzennych) z okresu, gdy artysta był jednym z głównych przedstawicieli rosyjskiej sztuki abstrakcyjnej. W drugiej części -- kilkakrotnie obszerniejszej -- prezentuje się Rodczenko-fotograf i, używając dzisiejszych pojęć, Rodczenko-designer. Był on wtedy autorem projektów kiosków i robotniczej czytelni, fotomontaży, reklam i plakatów filmowych, okładek książek i czasopism, a także setek zdjęć wykorzystywanych m. in. w wydawnictwach propagandowych w drastyczny sposób zakłamujących obraz rzeczywistości w stalinowskiej Rosji.

Proporcje przyjęte przez autorów wystawy, którzy stworzyli ekspozycję korzystając ze zbiorów rosyjskich, amerykańskich i europejskich, odpowiadają długości zainteresowań Rodczenki poszczególnymi rodzajami działalności artystycznej oraz obfitości jego dorobku w dziedzinach, którymi się zajmował. Co ważniejsze jednak, pokazują drogę twórczą Rodczenki, dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament