Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głos owieczki Dolly

02 stycznia 1999 | Świat | AŚ

WIELKA BRYTANIA

Po półtoraroku rządów jest wciąż bardziej popularny niż jego partia czy ministrowie w rządzie, ale jego styl rządzenia nabrał cech prezydenckich -- premier bardziejpanuje, niż służy.

Głos owieczki Dolly

ANDRZEJ ŚWIDLICKI

z londynu

Radosnej nowinie w brytyjskim życiu politycznym było na imię Tony. Stosunek wyborców do lidera Partii Pracy był stosunkiem zawierzenia. Głoszący ideę reformy państwa i jego instytucji Blair uosabiał przyszłość, ale rozsądną -- budowaną nakontynuacji polityki gospodarczejtorysów, która stawiała na indywidualny sukces, niskie podatki i spychała związki zawodowe na margines.

Jego triumf nad torysami 1 maja 1997 roku był zupełny -- większość bezwzględna 179 mandatów w parlamencie. Konserwatyści po 18 latach rządów stali się głównie partią angielskiego ziemiaństwa bez reprezentacji w Szkocji i Walii.

-- Wszystko, o co prosimy, to szansa służenia krajowi -- mówił Blair w jednym ze swoich przemówień, kiedy był liderem opozycji. Po półtora roku rządów jest wciąż bardziej popularny niż jego partia czy ministrowie w rządzie, ale jego styl rządzenia nabrał cech prezydenckich -- premier bardziej panuje, niż służy. W pierwszych miesiącach głosił hasło decentralizacji państwa, przybliżenia decyzji do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1585

Spis treści
Zamów abonament