Głos owieczki Dolly
WIELKA BRYTANIA
Po półtoraroku rządów jest wciąż bardziej popularny niż jego partia czy ministrowie w rządzie, ale jego styl rządzenia nabrał cech prezydenckich -- premier bardziejpanuje, niż służy.
Głos owieczki Dolly
ANDRZEJ ŚWIDLICKI
z londynu
Radosnej nowinie w brytyjskim życiu politycznym było na imię Tony. Stosunek wyborców do lidera Partii Pracy był stosunkiem zawierzenia. Głoszący ideę reformy państwa i jego instytucji Blair uosabiał przyszłość, ale rozsądną -- budowaną nakontynuacji polityki gospodarczejtorysów, która stawiała na indywidualny sukces, niskie podatki i spychała związki zawodowe na margines.
Jego triumf nad torysami 1 maja 1997 roku był zupełny -- większość bezwzględna 179 mandatów w parlamencie. Konserwatyści po 18 latach rządów stali się głównie partią angielskiego ziemiaństwa bez reprezentacji w Szkocji i Walii.
-- Wszystko, o co prosimy, to szansa służenia krajowi -- mówił Blair w jednym ze swoich przemówień, kiedy był liderem opozycji. Po półtora roku rządów jest wciąż bardziej popularny niż jego partia czy ministrowie w rządzie, ale jego styl rządzenia nabrał cech prezydenckich -- premier bardziej panuje, niż służy. W pierwszych miesiącach głosił hasło decentralizacji państwa, przybliżenia decyzji do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta