Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chłopiec z mydełkami

02 października 2004 | Książki | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

"Podróże z Herodotem" nie są książką o Herodocie, a przynajmniej nie tylko o nim.

Chłopiec z mydełkami

FOT. ALEKSANDER JAŁOSIŃSKI

Krzysztof Masłoń

o jedna z najdziwniejszych książek Ryszarda Kapuścińskiego, może najbardziej dziwna. Wspomnieniowa i współczesna, reportażowa i historyczna, biograficzna i socjologiczna, a w jakiejś mierze polityczna też. Można rzec, że powstała niejako z przekory; oto sławny reporter zamiast pisać o "tu i teraz", odwraca się ku temu, co "tam i kiedyś". Ale czy aby na pewno?

Herodot opisywał wojnę, "w której Persja ma podbić Grecję, a to znaczy - Azja ma zawładnąć Europą, despotyzm ma unicestwić demokrację, a niewolnictwo rozprawić się z wolnością". Ryszard Kapuściński autora "Dziejów" pokazuje jako człowieka, dla którego dwa i pół tysiąca lat temu nie było większego zła nad tyranię, człowieka wielkiej tolerancji i ogromnej ciekawości świata i ludzi. W jednej osobie reportera i historyka, etnografa i antropologa. Ale przecież "Podróże z Herodotem" nie są książką o Herodocie, a przynajmniej nie tylko o nim.

Kapuściński opowiada w niej i o swoich podróżach, o swoim poznawaniu i odkrywania świata. Nigdy nie zapomnę opisanego w "Podróżach z Herodotem" koncertu Louisa Armstronga w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament