Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żegnaj, radości

02 października 2004 | Plus Minus | GD
źródło: Nieznane

FRANCOISE SAGAN 1935 - 2004

Żegnaj, radości

(C) AFP

Sława i sukces wyzwolą mnie szybko z moich mrzonek o sławie i sukcesie - kpiła przed laty ze swojej niesłychanej kariery. Wyzwolenie nastąpiło 24 września. Francoise Sagan (prawdziwe nazwisko - Quoirez) zmarła w normandzkim Honfleur na postępującą chorobę niedoczynności serca i dróg oddechowych.

Ze śmierci potrafiła szydzić już w 1957 r., po poważnym wypadku samochodowym. Pisała wtedy, że "będzie to smutne, ale nieuchronne", bo w ogóle śmierć to "idea płaska, wyjście jak każde inne". Trzymała się przecież życia kurczowo, czerpała zeń wszystko, co się tylko dało. Szukała radości istnienia, nawet w swoich wielu nieudanych książkach (napisała ich ok. 50, w tym zbiory esejów, sztuki teatralne i scenariusze filmowe), nawet w swojej samotności. W dziwnych związkach z mężczyznami i kobietami, w alkoholu i narkotykach.

Dzisiaj wygląda na to, że Francoise Sagan wymyśliła sobie własny świat, w którym nie liczyły się żadne pieniądze ani żadne procesy o zaległe podatki, i próbowała przekonywać wiernych czytelników - a były ich rzesze - że nie jest to świat wirtualny. Śniła na jawie i to nie tylko w ostatnich latach życia.

Pogrzebano ją w Seuzac, na południowym zachodzie Francji, tuż obok rodzinnego miasteczka Cajarac. W pochówku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament