Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samotność weterana

02 października 2004 | Specjalny | TF
źródło: Fotorzepa

SAMOTNOŚĆ WETERANA

FIT. JAKUB OSTAŁOWSKI

TADEUSZ FILIPKOWSKI

A gdy miną już dni walki, szturmów i krwi,

bratni legion gdy z Anglii powróci,

pójdzie wiara gromadą Alejami z paradą

i tę piosnkę szturmową zanuci...

Z wyroku historii i woli sąsiada nie mógł "bratni legion" z Anglii powrócić i nie mogła "wiara" pójść gromadą Alejami z paradą. Na defiladę trzeba było czekać ponad pół wieku. Przed pięciu laty patrzyłem, jak bardzo już wiekowi żołnierze Polski Podziemnej maszerowali prężnym krokiem w rytm wojskowej orkiestry. Z kościoła św. Aleksandra na plac przed Sejmem, gdzie odsłaniano ich pomnik. Poświęcony następnego dnia przez Ojca Świętego. Ciągle młodzi duchem, choć przytłoczeni ciężarem lat, chorób i przeżyć. Dziś wielu spośród nich nie ma wśród nas. Średnia wieku warszawskiego powstańca, obniżana zresztą przez niegdysiejszych gońców, łączniczki czy listonoszy z zawiszackich harcerskich drużyn Szarych Szeregów, wynosi w tej chwili 80 lat.

Do największej organizacji byłych żołnierzy AK, powstałego przed 15 laty światowego związku, zgłosiło w 1989 roku akces blisko 80 tysięcy kombatantów. Dziś jest ich niespełna 30 tysięcy. Pokolenie odchodzi. Najczęściej cicho, bez fanfar i sztandarów, nierzadko w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament