Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć i jej wrogowie

02 października 2004 | Plus Minus | BW
źródło: Nieznane

"KETMAN", "MONIKA" I INNI

Pamięć i jej wrogowie

RYS. JANUSZ KAPUSTA

BRONISŁAW WILDSTEIN

Obywatel ma prawo wiedzieć, jakie działanie podejmowało przeciw niemu komunistyczne państwo oraz kto pisał na niego donosy. Tego wymaga poczucie elementarnej sprawiedliwości. W jej przywracaniu wielką rolę odgrywa Instytut Pamięci Narodowej.

IPN jest jedną z niewielu udanych instytucji III RP. Pełni główną rolę w przywracaniu Polakom najnowszej historii, daje osobom represjonowanym przez system komunistyczny dostęp do materiałów gromadzonych na ich temat, a także umożliwia obywatelom uzyskanie wiedzy o przeszłości osób aspirujących do najwyższych godności w państwie. Jest to instytucja w rozumieniu potocznym w pełni apolityczna, czyli apartyjna.

W głębszym jednak sensie IPN pełni fundamentalną rolę polityczną. Pozwala odzyskać bowiem podstawowe miary historii, bez których nie może istnieć żadna wspólnota. Wbrew wpływowym opiniom nie wiąże się to z upraszczaniem życia społecznego. Tak jednostki, jak i zbiorowości potrzebują norm etycznych, które określają sposób ich funkcjonowania. Zasady te są w historii rozpisane na konkretne wydarzenia, postawy i losy. Pomiędzy biegunami zdrady i heroizmu rozciąga się ogromnie dużo odcieni, ale nawet by móc je rozpoznać, potrzebne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament