Słuchając
Oto wokalne Himalaje, a trudność w zdobyciu ich najwyższego szczytu nie polega bynajmniej na pokonaniu karkołomnych trudności technicznych. 24 pieśni, jakie Schubert skomponował u schyłku życia w 1827 r. do wierszy Wilhelma M?llera, są przecież bardzo prostymi utworami, niektóre z nich to wręcz muzyczne miniatury i zaśpiewanie większości z nich pozornie nie powinno stwarzać kłopotów.
Te pieśni tworzą jednak spójną całość, układając się w monodram wędrowca, błąkającego się po świecie i bezskutecznie szukającego śmierci. Wielu kompozytorów epoki romantyzmu ten stan skrajnej miłosnej rozpaczy opisywało z patetycznym rozmachem, Schubert używa skromnych, wręcz ascetycznych środków. Dopiero wykonawca musi stworzyć z nich przejmującą i pełną emocji opowieść.
Owa "Podróż zimowa" Schuberta jest tak trudna również dlatego, że jako dzieło ogromnie popularne, kusiła setki śpiewaków. Ale często nawet wybitni artyści nie potrafili oddać istoty treści poezji M?llera i muzyki Schuberta.
Ian Bostridge też musiał w pewnym momencie wyruszyć w swą "Podróż zimową". Brytyjski tenor uznawany jest za znakomitego interpretatora utworów Schuberta. Z ogromnej spuścizny jego rozmaitych pieśni wybiera materiał na kolejne płyty, zestawia programy recitali, z którymi występuje w największych salach koncertowych. Skromna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta