Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra na emocjach

02 października 2004 | Publicystyka, Opinie | AK

MOIM ZDANIEM - ANDRZEJ K. KOŹMINSKI

Gra na emocjach

Tego lata przez media światowe i polskie przetoczyła się fala nerwowych, a niekiedy wręcz panikarskich spekulacji na temat wzrostu cen ropy naftowej i jego wpływu na gospodarkę światową oraz poszczególnych krajów i regionów. Często powoływano przykład "szoków naftowych" z lat 70., a zwłaszcza drugiego z 1979 roku, kiedy rynkami wstrząsnęło obalenie szacha Iranu. Jest to dla mnie typowy przykład emocjonalnej reakcji rynków tak bardzo skłonnych do paniki, przesady i irracjonalnych reakcji, którymi wydaje się rządzić psychologia tłumu. Pozostaje to w jaskrawej sprzeczności z potocznymi wyobrażeniami o zimnej racjonalności giełdowych graczy, inwestorów i menedżerów w ogóle.

Warto spojrzeć na wahania cen ropy naftowej w perspektywie historycznej. Jeżeli policzyć skumulowaną inflację przez 14 lat, jakie dzielą nas od 1990 roku (np. we Francji 25 proc.), to okaże się, że ropa naftowa w cenach stałych jest dziś tańsza niż na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament