Gra na emocjach
Gra na emocjach
Tego lata przez media światowe i polskie przetoczyła się fala nerwowych, a niekiedy wręcz panikarskich spekulacji na temat wzrostu cen ropy naftowej i jego wpływu na gospodarkę światową oraz poszczególnych krajów i regionów. Często powoływano przykład "szoków naftowych" z lat 70., a zwłaszcza drugiego z 1979 roku, kiedy rynkami wstrząsnęło obalenie szacha Iranu. Jest to dla mnie typowy przykład emocjonalnej reakcji rynków tak bardzo skłonnych do paniki, przesady i irracjonalnych reakcji, którymi wydaje się rządzić psychologia tłumu. Pozostaje to w jaskrawej sprzeczności z potocznymi wyobrażeniami o zimnej racjonalności giełdowych graczy, inwestorów i menedżerów w ogóle.
Warto spojrzeć na wahania cen ropy naftowej w perspektywie historycznej. Jeżeli policzyć skumulowaną inflację przez 14 lat, jakie dzielą nas od 1990 roku (np. we Francji 25 proc.), to okaże się, że ropa naftowa w cenach stałych jest dziś tańsza niż na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta