Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vernon buszujący w zbożu

02 października 2004 | Książki | ES
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Jeżeli książka, o której się mówi, że jest wulgarna, sprośna, obsceniczna i skatologiczna, dostaje mimo to nagrodę Bookera, to znaczy, że jej autor błysnął prawdziwym talentem literackim.

Vernon buszujący w zbożu

Wiesław Rosocha

Elżbieta Sawicka

ernon God Little - tak brzmi oryginalny tytuł powieści DBC Pierre'a nagrodzonej w zeszłym roku dwiema prestiżowymi brytyjskimi nagrodami literackimi: Man Booker Prize i Whitbread Book Awards. Przełożono ją na ponad czterdzieści języków i sprzedano w świecie ponad milion egzemplarzy. Niezwykłe osiągnięcie jak na debiut.

Autor (rocznik 1961), urodzony w Australii w zamożnej rodzinie cenionego naukowca, dorastający w Meksyku, pozostawiony samemu sobie po śmierci ojca w Nowym Jorku, nazywa się naprawdę Peter Finley. Pseudonimu Dirty Pierre - Brudny Pierre - dorobił się w czasach, kiedy brał narkotyki, pił, uprawiał hazard, oszukiwał i okradał przyjaciół, uciekał z zaliczkami za nigdy niewykonane prace (próbował szczęścia m.in. jako rysownik komiksów i scenarzysta), wyłudzał pieniądze, skąd się dało - słowem, wykolejał się w szybkim tempie. Kiedy wstąpił na drogę poprawy, zamieniono mu to niechlubne przezwisko na Dirty but Clean (Brudny, ale Czysty) - DBC Pierre. Mieszka teraz w Irlandii i solennie spłaca stare długi. Ma z czego. "Vernon" okazał się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament