Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grzech nic nie robić

02 października 2004 | Plus Minus | JP
źródło: Nieznane

5 LAT "NOWOJ POLSZY"

Grzech nic nie robić

  • Nieznana Polska : Aleksander Lipatow, "Nowaja Polsza", wydanie specjalne 2004 r.

JERZY POMIANOWSKI

"Nowaja Polsza" chce docierać do rosyjskich elit. Tylko tą drogą można bowiem wpłynąć na stosunek szerokiej opinii publicznej do Polski, do jej racji, potrzeb i propozycji.

Pięć lat temu, we wrześniu 1999 r., ukazał się pierwszy numer miesięcznika "Nowaja Polsza". Przed czterema laty, we wrześniu roku 2000, zmarł Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej "Kultury". To z jego inspiracji powstała "Nowaja Polsza". To na skutek jego nalegań podjęliśmy się zadania, które wielu uznało za karkołomne. Podobnie jak on byliśmy jednak zdania, że nie wolno dłużej ugorować terenu, na którym pojawiły się wreszcie warunki niezbędne dla porozumienia Rosjan z Polakami. Porozumienia rzetelnego, niewymuszonego, nieskażonego przemocą z jednej, a fałszem z drugiej strony. Porozumienia niezbędnego dla całego kontynentu.

Byliśmy świadkami najbardziej fortunnej przemiany w dziejach naszej państwowości. Polska przestała być orzechem między dwoma kamieniami młyńskimi. Na jej ziemiach nie stały już obce wojska. Razem z zachodnim sąsiadem jest w sojuszu zapewniającym samopomoc, bezpieczeństwo i demokratyczne prawa - tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament