Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brakuje kapitału i umiejętności

02 października 2004 | Publicystyka, Opinie | SM
źródło: Nieznane

Firmy rozpoczynające działalność w najnowocześniejszych dziedzinach mają kłopoty ze zdobyciem środków na rozwój

Brakuje kapitału i umiejętności

RYS. ANDRZEJ JACYSZYN Tworzenie " gospodarki opartej na wiedzy" uważa się często za sposób na zwiększenie konkurencyjności ekonomicznej Polski. Wymaga to jednak wielu zmian - w systemie finansowania nauki, funkcjonowania rynku kapitałowego oraz kwalifikacjach przedsiębiorców i inwestorów.

Chodzi o wyeliminowanie luki kapitałowej i kompetencyjnej, która ogranicza inwestycje prywatne w powstające i rozwijające się przedsiębiorstwa, stosujące najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, a także komercyjnie wykorzystujące opracowane w polskich ośrodkach naukowo-badawczych innowacyjne rozwiązania techniczne.

Dla okrzepłych już spółek technologicznych publiczny rynek kapitałowy staje się w Polsce skutecznym mechanizmem pozyskania środków finansowych. Inwestorom prywatnym, takim jak fundusze venture capital, stwarza on z kolei wiarygodną ścieżkę wyjścia z inwestycji. Jednak przedsiębiorstwa technologiczne we wstępnej fazie rozwoju mają w Polsce - co potwierdzają liczne analizy - trudności z uzyskaniem finansowaniem od tej grupy inwestorów.

Jedną z podstawowych przyczyn jest istnienie tzw. luki kapitałowej. Strategie inwestycyjne większości działających w kraju funduszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament