Brakuje kapitału i umiejętności
Brakuje kapitału i umiejętności
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN Tworzenie " gospodarki opartej na wiedzy" uważa się często za sposób na zwiększenie konkurencyjności ekonomicznej Polski. Wymaga to jednak wielu zmian - w systemie finansowania nauki, funkcjonowania rynku kapitałowego oraz kwalifikacjach przedsiębiorców i inwestorów.
Chodzi o wyeliminowanie luki kapitałowej i kompetencyjnej, która ogranicza inwestycje prywatne w powstające i rozwijające się przedsiębiorstwa, stosujące najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, a także komercyjnie wykorzystujące opracowane w polskich ośrodkach naukowo-badawczych innowacyjne rozwiązania techniczne.
Dla okrzepłych już spółek technologicznych publiczny rynek kapitałowy staje się w Polsce skutecznym mechanizmem pozyskania środków finansowych. Inwestorom prywatnym, takim jak fundusze venture capital, stwarza on z kolei wiarygodną ścieżkę wyjścia z inwestycji. Jednak przedsiębiorstwa technologiczne we wstępnej fazie rozwoju mają w Polsce - co potwierdzają liczne analizy - trudności z uzyskaniem finansowaniem od tej grupy inwestorów.
Jedną z podstawowych przyczyn jest istnienie tzw. luki kapitałowej. Strategie inwestycyjne większości działających w kraju funduszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta