Człowiek w Polaku
CZŁOWIEK W POLAKU
Anna Borkiewicz-Celińska, autorka monografii batalionu "Zośka", wśród harcerzy
ZBIORY BARBARY WACHOWICZ
"Harcerki i harcerze, żołnierze Batalionu «Zośka» mieli przed sobą najpiękniejsze lata. Zginęli. Ocalała ich garsteczka. Siedzieli w PRL-owskich więzieniach. Wyszli... Jacy? Oglądam na wystawie «Kamyk na szańcu» ich dyplomy z najwyższymi notami. Lekarze, architekci, nauczyciele, historycy. Skąd brali moc? Bardzo chciałabym ich spotkać, zapytać" - to list z 1996 roku Sylwii Fink, uczennicy Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.
Druh Aleksander Kamiński po napisaniu książki "«Zośka» i «Parasol»" zaczął w roku 1959 gromadzić materiały do opowieści o losach tych, którzy przeżyli. Rozpisał ankietę. Niestety - anonimową, co jest dziś stratą niepowetowaną. Na publikację rozprawy "Powojenne losy byłych żołnierzy Batalionu «Zośka»" czekał Kamiński lat jedenaście - do 1971 roku. Z pracy nad książką zrezygnował.
A oto fragment wizerunku zośkowców z roku 1959, zarysowany na podstawie ankiety: nie kontaktują się ze sobą, wyszedłszy z więzień, unikają spotkań. Wiek w chwili wybuchu powstania - od 17 do 24 lat, żyje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta