Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek w Polaku

02 października 2004 | Specjalny | BW
źródło: Nieznane

Powojenne losy powstańców z Batalionu "Zośka"

CZŁOWIEK W POLAKU

Anna Borkiewicz-Celińska, autorka monografii batalionu "Zośka", wśród harcerzy

ZBIORY BARBARY WACHOWICZ

"Harcerki i harcerze, żołnierze Batalionu «Zośka» mieli przed sobą najpiękniejsze lata. Zginęli. Ocalała ich garsteczka. Siedzieli w PRL-owskich więzieniach. Wyszli... Jacy? Oglądam na wystawie «Kamyk na szańcu» ich dyplomy z najwyższymi notami. Lekarze, architekci, nauczyciele, historycy. Skąd brali moc? Bardzo chciałabym ich spotkać, zapytać" - to list z 1996 roku Sylwii Fink, uczennicy Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.

Druh Aleksander Kamiński po napisaniu książki "«Zośka» i «Parasol»" zaczął w roku 1959 gromadzić materiały do opowieści o losach tych, którzy przeżyli. Rozpisał ankietę. Niestety - anonimową, co jest dziś stratą niepowetowaną. Na publikację rozprawy "Powojenne losy byłych żołnierzy Batalionu «Zośka»" czekał Kamiński lat jedenaście - do 1971 roku. Z pracy nad książką zrezygnował.

A oto fragment wizerunku zośkowców z roku 1959, zarysowany na podstawie ankiety: nie kontaktują się ze sobą, wyszedłszy z więzień, unikają spotkań. Wiek w chwili wybuchu powstania - od 17 do 24 lat, żyje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament