Jedyne takie sanktuarium
Jedyne takie sanktuarium
W islamskim obecnie Sudanie Polacy odkopali niezwykłą budowlę: chrześcijańską świątynię, warownię i szpital zarazem. Obiekt funkcjonował od VI do XV wieku. Do naszych czasów zachowały się ściany o wysokości trzech i pół metra.
Obszar, na którym znajduje się kompleks, nosi nazwę Banganarti (Wyspa Szarańczy). Odkrycia dokonali naukowcy z Polskiej Połączonej Ekspedycji Archeologicznej (Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu), kierowanej przez dra Bogdana Żurawskiego.
Badany przez polskich archeologów obiekt jest niepodobny do niczego, co dotychczas nad Nilem znaleziono. Pierwszy raz opisuje go "Rzeczpospolitej" dr Bogdan Żurawski: - Jeśli miałbym ją określić jednym powszechnie zrozumiałym słowem, powiedziałbym raczej "szpital" niż "kościół". Ale tak naprawdę, to zgodnie z duchem tamtych czasów łączy ona obie te funkcje.
Sanktuarium pod wezwaniem Archanioła Rafała w Banganarti, wzniesione z czerwonej cegły,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta