Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smak prawdziwych malin

02 października 2004 | Publicystyka, Opinie | GŁ
źródło: Nieznane

Artur Tymiński i dwaj Amerykanie prowadzą w Lublinie firmę wytwarzającą ekologiczną żywność

Smak prawdziwych malin

- Do niedawna rolnictwo ekologiczne traktowano u nas z przymrużeniem oka - uważa Artur Tymiński, który wraz z Amerykaninem Stevem Sperelakisem prowadzi w Lublinie firmę Sambio. FOT. (C) WOJTEK PACEWICZ/DZIENNIK WSCHODNI Jeśli na lubelską firmę Symbio patrzeć z perspektywy globalnej, jest to inicjatywa nader "trendy": produkuje żywność ekologiczną i ma międzynarodowy charakter. Na płaszczyźnie lokalnej, na Lubelszczyźnie, a zwłaszcza w Kieleckiem, występują jednak pewne trudności.

Dostawcy Symbio, czyli rolnicy, którzy zdecydowali się gospodarować bez stosowania chemii, muszą bardzo uważać, by nie wyjść na odmieńców. Kiedy jeden z nich, idąc za radą fachowców - którzy twierdzą, że nasiona chwastów rozwijają się pod wpływem "impulsu świetlnego" podczas zabiegów uprawowych - postanowił przykryć glebogryzarkę czarną folią, tłumaczył sąsiadom, że nie chce "żeby się kurzyło".

Równie uważnie, co wieś lubelska i kielecka, przygląda się przedsięwzięciu Bank Światowy, który w swoim czasie wsparł je finansowo. Dziś uważa Symbio za wyróżniający się przykład słuszności swojej strategii w dziedzinie ochrony środowiska. Zatrudniające osiem osób przedsiębiorstwo ma już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament