Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeliczanie ludzkiego życia na pieniądze

02 października 2004 | Prawo | JC
źródło: Nieznane

Przestępczość W dyskusjach nad polityką karną unosi się widmo księgowego

Przeliczanie ludzkiego życia na pieniądze

Wysoki koszt utrzymywania jednego więźnia z lubością przywołuje się jako argument za ograniczeniem stosowania kary więzienia. Tymczasem są to wydatki ponoszone w celu zmniejszenia całkowitych kosztów przestępczości.

O ile ujęcie szkód materialnych jako kosztów jest powszechnie akceptowane, o tyle uważa się, że bólu lub życia nie można przeliczać na pieniądze. Niezależnie jednak od tego, czy życie ludzkie powinno być, czy też nie może być wyceniane, społeczeństwo podejmuje decyzje, opierając się na przyjmowanej wartości życia.

Jawnie lub skrycie

Za przykład można wziąć ruch drogowy. Samochody są niezaprzeczalnie niebezpieczne i społeczeństwo próbuje zminimalizować koszty wypadków, oddzielając jezdnie od chodników, ograniczając dopuszczalną prędkość aut, wymagając specjalnych uprawnień do ich prowadzenia, nakładając odpowiedzialność karną za nieostrożną jazdę itd. Nie zakazuje się jednak ruchu drogowego, choć zredukowałoby to jego koszty do zera. Używanie bowiem samochodów zwiększa mobilność, obniża koszty transportu i czyni nasze życie do pewnego stopnia łatwiejszym. Społeczeństwo porównuje więc zalety posiadania samochodów oraz koszty ruchu drogowego i reguluje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament