Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cichociemna

02 października 2004 | Specjalny | GR
źródło: Nieznane

- Raczej nie rozstawałam się z trucizną, bo nie chciałam być badana przez gestapo...

CICHOCIEMNA

(C) WITOLD BRODA/FREE PRESS

GRAŻYNA RAKOWICZ

Była oficerem Komendy Głównej Armii Krajowej, emisariuszką do Londynu i jedyną kobietą "cichociemną". Po wojnie za swoją służbę Polsce zapłaciła latami więzienia.

Obecnie mieszka w Toruniu. Dziś sensem "późnego życia" prof. Elżbiety Zawackiej - legendarnej "Zo" - stał się rozwój Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej, którą stworzyła kilkanaście lat temu. Ostatnio zaś każdą wolną chwilę - mimo sędziwego wieku - profesor poświęca słownikowi biograficznemu kobiet, odznaczonych Orderem Virtuti Militari. - Tych kobiet było 317, a o wielu z nich nic do dzisiaj nie wiadomo - mówi. Pierwszy z czterech tomów słownika ukaże się około 11 listopada bieżącego roku.

Przy Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej powstaje obecnie Muzeum Wojskowej Służby Polek, działa już Memoriał Generał Marii Wittek (pierwszej polskiej kobiety generał). Jego celem jest gromadzenie i opracowywanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament