Kompetencji nie można domniemywać
Kompetencji nie można domniemywać
Właściwość rzeczową Trybunału Konstytucyjnego trzeba interpretować w sposób ścisły, nie można jej domniemywać.
W sentencjach niektórych wyroków stwierdzających niezgodność zaskarżonego przepisu z aktem wyższego rzędu Trybunał Konstytucyjny (TK) dodatkowo rozstrzyga o wpływie tej niezgodności na stosunki społeczne. Stwierdza np., że podatek lub opłata uiszczone na podstawie niekonstytucyjnego przepisu nie podlegają zwrotowi. W tej części wyroku TK orzeka nie o zgodności lub niezgodności przepisów niższego rzędu z przepisami wyższej rangi ani o odroczonej utracie mocy obowiązującej przepisu (art. 188 pkt. 1 - 3 oraz art. 190 ust. 3 konstytucji ). Nie chodzi tu także o wyroki interpretacyjne, w których używana jest formuła, że pewien przepis, rozumiany w sposób określony przez TK, jest zgodny lub niezgodny z aktem wyższego rzędu, czy też o wyroki zakresowe, czyli stwierdzające, że przepis w pewnej określonej części jest niezgodny z aktem wyższego rzędu.
Wyroki aplikacyjne
W sześciu wyrokach (wydanych od 2002 r. do końca sierpnia 2004 r.) TK rozstrzygnął o stosowaniu prawa, a nie o jego obowiązywaniu. Orzekł w nich zbiorczo o nieokreślonej liczbowo grupie stosunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta