Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisarski raj za rogiem

02 października 2004 | Plus Minus | KM

LITERACKI NOBEL

Pisarski raj za rogiem

Kto będzie sto pierwszym laureatem literackiej Nagrody Nobla? Sytuacja w świecie wskazywałaby na któregoś z pisarzy arabskich, ze szczególnym uwzględnieniem antyamerykańskich eseistów irackich, ale już w ubiegłym roku członkowie Akademii Szwedzkiej dowiedli, że zdarzają się im przytomne werdykty, zatem niczego nie można być pewnym. A na to, że wielu mistrzów pióra myśląc o Noblu, powtarza za José Camilo Celą, hiszpańskim noblistą z 1989 r.: "Gdybym miał o tym decydować, też bym ją sobie przyznał", nie ma rady.

Żadnych wyróżnień!

Nobel to duże pieniądze i jeszcze większy splendor, ale nie wszyscy pisarze wytrzymywali towarzyszące temu ciśnienie. Samuel Beckett, laureat z roku 1969, zgodził się przyjąć nagrodę pod warunkiem, że nie będzie uczestniczył w ceremonii jej wręczania. Sam w tych dniach skrył się przed dziennikarzami w Tunezji.

Nie jest tajemnicą, że niełatwo było namówić Wisławę Szymborską (Nobel 1996), by przyjechała do Sztokholmu, wygłosiła wykład i odebrała nagrodę. Ale potem mogła powiedzieć: "veni, vidi, vici", jako że w Szwecji wciąż jest niezwykle popularna, co zawdzięcza wierszom, ale i... nieprawdopodobnej ilości wypalanych przez siebie papierosów. Okazuje się, że superpoprawny świat podbić można niepoprawnością.

Aż 24...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament