Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książki na czasie

02 października 2004 | Specjalny | NT

KSIĄŻKI NA CZASIE

Sześćdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do wznowień niektórych głośnych i ważnych książek związanych z dziejami 63 sierpniowych i wrześniowych dni. Pojawiły się też nowe ciekawe i cenne pozycje.

"Opowieści powstańcze" Jerzego Stefana Stawińskiego (wydawnictwo Trio) zawierają opowiadania, które złożyły się na wydaną w 1956 roku książkę "Godzina »W«, Węgrzy, Kanał", oraz opowiadanie "Ucieczka". Był to pierwszy rok, gdy o powstaniu można było nareszcie mówić, chociaż nie w pełni swobodnie. Cenzura czuwała. Według opowiadania "Kanał" powstał głośny film Andrzeja Wajdy. Rok później ukazała się, przez następne lata bardzo popularna i często wznawiana, powieść Romana Bratnego "Kolumbowie rocznik 20." o pokoleniu młodzieży AK-owskiej. Trafiła do lektur szkolnych. Teraz wznowiło ją wydawnictwo Alfa. Ukazało się kolejne wydanie równie głośnej pozycji - "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego (PIW), innego niż dziesiątki wspomnień, bo pisanego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3346

Spis treści
Zamów abonament