Książki na czasie
Sześćdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do wznowień niektórych głośnych i ważnych książek związanych z dziejami 63 sierpniowych i wrześniowych dni. Pojawiły się też nowe ciekawe i cenne pozycje.
"Opowieści powstańcze" Jerzego Stefana Stawińskiego (wydawnictwo Trio) zawierają opowiadania, które złożyły się na wydaną w 1956 roku książkę "Godzina »W«, Węgrzy, Kanał", oraz opowiadanie "Ucieczka". Był to pierwszy rok, gdy o powstaniu można było nareszcie mówić, chociaż nie w pełni swobodnie. Cenzura czuwała. Według opowiadania "Kanał" powstał głośny film Andrzeja Wajdy. Rok później ukazała się, przez następne lata bardzo popularna i często wznawiana, powieść Romana Bratnego "Kolumbowie rocznik 20." o pokoleniu młodzieży AK-owskiej. Trafiła do lektur szkolnych. Teraz wznowiło ją wydawnictwo Alfa. Ukazało się kolejne wydanie równie głośnej pozycji - "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego (PIW), innego niż dziesiątki wspomnień, bo pisanego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta