Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sporządzić regulamin zwolnień grupowych

02 maja 2007 | Dobra firma | MG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Jak sporządzić regulamin zwolnień grupowych Ograniczając personel z przyczyn reorganizacyjnych czy ekonomicznych, musisz zastosować przepisy o zwolnieniach grupowych. Obowiązuje cię wtedy sformalizowana procedura i wiążą ścisłe terminy. Naruszenie rygorów grozi pozwami zwolnionych osób, przywróceniem ich do pracy, a w najlepszym razie - przyznaniem im odszkodowań

Ze zwolnieniami z przyczyn niedotyczących pracowników mamy do czynienia, gdy firma zatrudniająca przynajmniej 20 osób musi się z częścią rozstać.Jednak nie dlatego, że źle pracowały, ale z powodów ekonomicznych (np. utrata płynności finansowej, rezygnacja głównego kontrahenta ze współpracy), organizacyjnych (np. wdrażanie nowego systemu komputerowego) itd. Mogą one przebiegać w dwóch trybach określonych w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa). Grupowy wchodzi w grę, gdy maksymalnie w ciągu 30 dni zakład musi zwolnić za wypowiedzeniem bądź porozumieniem stron:

  • ¦ 10 pracowników, gdy zatrudnia ich mniej niż 100,
  • ¦ 10 proc. pracowników, gdy zatrudnia ich co najmniej 100, ale mniej niż 300,
  • ¦ 30 pracowników, gdy zatrudnia ich co najmniej 300.

Gdy następują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4145

Spis treści
Zamów abonament