Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie będziemy meblować ludzkiej pamięci

02 maja 2007 | Publicystyka, Opinie | KB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rozmowa z Robertem Kostro Nie będziemy meblować ludzkiej pamięci Historia wzbudza w nas emocje, ponieważ dotyka fundamentalnych wyborów moralnych: kto miał rację, a kto nie miał, kto mówi prawdę, a kto kłamie, kto był zbrodniarzem, kto był ofiarą. Bywa, że politycy chętnie wykorzystują te emocje w swoich rozgrywkach - mówi historyk i publicysta w rozmowie z Kamilą Baranowską

Rz: Czy zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski Polacy interesują się historią?

Robert Kostro: Ależ oczywiście. W Polsce jest duży popyt na historię. Pokazują to choćby zlecone przez nas badania CBOS, z których wynika, że ponad 80 proc. Polaków uważa, iż Muzeum Historii Polski jest potrzebne. Wiadomo też, że największe zainteresowanie wzbudza historia najnowsza, obejmująca XX wiek.

Czy znajomość historii idzie w parze z patriotyzmem? Co mamy myśleć, gdy nasze autorytety czy politycy wypowiadają dość mocne krytyczne uwagi na temat swojego kraju w wywiadach dla prasy zagranicznej? Jak to się ma do patriotyzmu?

Używanie zagranicznych forów do rozgrywania wewnętrznych konfliktów budzi we mnie fatalne skojarzenia historyczne. Nie posądzałbym jednak polityków od razu o brak patriotyzmu, ale raczej o typową dla Polaków manierę, aby za każdym razem, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja, wygłosić swoją opinię i zaakcentować odrębność. Spalamy się w manifestowaniu swoich opinii, a nie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4145

Spis treści
Zamów abonament