Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kufel piwa będzie droższy

02 maja 2007 | Ekonomia | BD

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY Kufel piwa będzie droższy Rekordowo drogie słód i chmiel sprawiły, że browary musiały podnieść ceny piwa. Na razie podwyżka jest niewielka, ale piwowarzy nie kryją: na tym może się nie skończyć

Słód jest teraz o 50 - 60 procent droższy niż przed rokiem. - Jego ceny poszły w górę, ponieważ ubiegłoroczne zbiory jęczmienia były bardzo słabe i producenci musieli importować surowiec - mówi Marcin Siemion, prezes Danish Malting Group Polska, firmy produkującej słód w Sierpcu i Strzegomiu.

Zbiory jęczmienia browarnianego były gorsze nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii i Francji. W sumie na rynku europejskim zabrakło 300 - 500 tys. ton jęczmienia. Rynek odczuł także zamknięcie kilku słodowni w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Słowacji.

Na świecie brakuje chmielu

Dwukrotnie droższy niż przed rokiem jest także chmiel. W Polsce jego zbiory były w 2006 roku niższe niż rok wcześniej, natomiast na świecie o około 15 procent. - Aby zrekompensować braki na kontrolowanych przez siebie rynkach, polski chmiel wykupywały niemieckie firmy. To przyczyniło się do deficytu tego surowca w naszym kraju i jego wysokich cen - wyjaśnia Jan Stasiak, dyrektor do spraw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4145

Spis treści
Zamów abonament