Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy tylko za zgodą zatrudnionego

02 maja 2007 | Dobra firma | KW

CO WOLNO, A CZEGO NIE WOLNO SZEFOWI Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy tylko za zgodą zatrudnionego Gdy szef rozstaje się z pracownikiem, często zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy. Pozwala to złagodzić skutki pożegnania z firmą. Ale nie zawsze zwolnienie z tego wymogu wiąże się z zakończeniem zatrudnienia

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to wyjątek od zasady świadczenia jej na rzecz pracodawcy, ale instytucja ta nie jest uregulowana w przepisach. Są więc wątpliwości, czy w ogóle jest dopuszczalna. W jakich wypadkach można ją zastosować wobec pracownika? Czy zatrudniony musi się zgodzić na to, aby doszło do skutecznego zwolnienia go z obowiązku świadczenia pracy? Jak pracodawca ma płacić za ten okres?

Te wątpliwości rozstrzyga Sąd Najwyższy. Wprawdzie nie na każde pytanie szef znajdzie odpowiedź w orzecznictwie, ale przynajmniej pozna kierunek interpretacji. Ponadto lukę w tym zakresie mogą wypełniać przepisy wewnątrzzakładowe, np. regulaminy pracy, wynagradzania czy układy zbiorowe pracy.

Kiedy można zwolnić z obowiązku pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może okazać się uzasadnione, gdy przykładowo:

¦ pracownik wykorzystał już przy sługujący mu urlop wypoczynkowy, ale potrzebuje wolnego, szef natomiast nie będzie od niego żądał odpracowania nieobecności w pracy,

¦ pracodawca doręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4145

Spis treści
Zamów abonament