Trybunał Praw Człowieka: skarga na przewlekłe postępowania sądowe
Ponad dwa lata praktyki stosowania ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (DzU nr 179, poz. 1843; dalej: ustawa), świadczą o tym, że nie odpowiada ona standardom europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja), co znajduje wyraz w orzeczeniach Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Niedawno rządowi RP została zakomunikowana skarga Ewy Sz., w której prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (autorka tekstu współpracuje z Programem Spraw Precedensowych w tej fundacji) zarzucają ustawie: jednoinstancyjność postępowania, instrukcyjny (nieobowiązkowy) charakter dwumiesięcznego terminu rozpatrzenia skargi, niedookreślony prawnie charakter zasądzanych kwot (odszkodowanie/zadośćuczynienie), ustawowe określenia maksymalnej kwoty odszkodowania oraz ograniczenia formalne (wpisowe, przymus adwokacki w odniesieniu do skargi rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy).
Na przykładach...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta