Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał Praw Człowieka: skarga na przewlekłe postępowania sądowe

02 maja 2007 | Prawo | PK DP

Trybunał Praw Człowieka: skarga na przewlekłe postępowania sądowe Jeśli nadal nie będziemy urzeczywistniać konwencyjnych standardów, to ochrona prawa do sądu będzie materializować się w Strasburgu - twierdzą absolwent WPiA UW Piotr Korzec oraz doktorantka w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego WPiA UW Dorota Pudzianowska

Ponad dwa lata praktyki stosowania ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (DzU nr 179, poz. 1843; dalej: ustawa), świadczą o tym, że nie odpowiada ona standardom europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja), co znajduje wyraz w orzeczeniach Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Niedawno rządowi RP została zakomunikowana skarga Ewy Sz., w której prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (autorka tekstu współpracuje z Programem Spraw Precedensowych w tej fundacji) zarzucają ustawie: jednoinstancyjność postępowania, instrukcyjny (nieobowiązkowy) charakter dwumiesięcznego terminu rozpatrzenia skargi, niedookreślony prawnie charakter zasądzanych kwot (odszkodowanie/zadośćuczynienie), ustawowe określenia maksymalnej kwoty odszkodowania oraz ograniczenia formalne (wpisowe, przymus adwokacki w odniesieniu do skargi rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy).

Na przykładach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4145

Spis treści
Zamów abonament