Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełnomocnik czy wykonawca testamentu: która funkcja jest ważniejsza

02 maja 2007 | Prawo | PB
źródło: Nieznane

Pełnomocnik czy wykonawca testamentu: która funkcja jest ważniejsza Szczególnie użyteczne jest pełnomocnictwo niegasnące na wypadek śmierci, które umożliwia zarząd przedsiębiorstwem zmarłego - dowodzi radca prawny, doradca w Kancelarii Adwokackiej - Dr M. Wojcieszak sp.k., wykładowca WSB w Poznaniu, Piotr Bodył Szymala

Wyobraźmy sobie, że pan Jan postanowił zabezpieczyć dorobek swojego życia w ten sposób, że udzielił pełnomocnictwa ogólnego - niegasnącego na wypadek śmierci -do zarządzania jego przedsiębiorstwem. W testamencie ustanowił także wykonawcę swej ostatniej woli, zobowiązanego do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa.

Gdy pan Jan przekroczył granicę doczesności, pełnomocnik i wykonawca testamentu wszczęli batalię: który z nich ważniejszy. Powstało coś na kształt kwadratury koła, niełatwej do rozwiązania w świetle reguł prawa.

Pożyteczna instytucja

Legalność pełnomocnictwa niegasnącego na wypadek śmierci - na gruncie art. 101 § 2 kodeksu cywilnego - nie budzi wątpliwości. Przepis ten stanowi: "Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa".

Niegaśnięcie pełnomocnictwa musi więc być uzasadnione treścią stosunku prawnego leżącego u podstawy pełnomocnictwa, co zapewnia ochronę przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4145

Spis treści
Zamów abonament