Pełnomocnik czy wykonawca testamentu: która funkcja jest ważniejsza
Wyobraźmy sobie, że pan Jan postanowił zabezpieczyć dorobek swojego życia w ten sposób, że udzielił pełnomocnictwa ogólnego - niegasnącego na wypadek śmierci -do zarządzania jego przedsiębiorstwem. W testamencie ustanowił także wykonawcę swej ostatniej woli, zobowiązanego do zarządzania aktywami przedsiębiorstwa.
Gdy pan Jan przekroczył granicę doczesności, pełnomocnik i wykonawca testamentu wszczęli batalię: który z nich ważniejszy. Powstało coś na kształt kwadratury koła, niełatwej do rozwiązania w świetle reguł prawa.
Pożyteczna instytucjaLegalność pełnomocnictwa niegasnącego na wypadek śmierci - na gruncie art. 101 § 2 kodeksu cywilnego - nie budzi wątpliwości. Przepis ten stanowi: "Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa".
Niegaśnięcie pełnomocnictwa musi więc być uzasadnione treścią stosunku prawnego leżącego u podstawy pełnomocnictwa, co zapewnia ochronę przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta