Zapytaj eksperta - Jak podzielić majątek w spółdzielni
Należę do dużej spółdzielni – molocha, która liczy około 3 tys. członków. Nie jesteśmy zadowoleni z działań zarządu naszej spółdzielni. Dostrzegamy niegospodarność, nieprzestrzeganie prawa. Rada nadzorcza nie pełni zaś naszym zdaniem należycie funkcji kontrolnych wobec zarządu. Nie widzimy sposobu na poprawę sytuacji.
Powstała więc grupa inicjatywna, do której także ja należę, która chciałaby się odłączyć od spółdzielni i utworzyć małą spółdzielnię. Prawdopodobnie będą to jeden lub dwa budynki, ale z dużą liczbą mieszkań, a także z wieloma lokalami użytkowymi na parterze. Najbardziej niepokoi nas podział majątku. Jak to powinno wyglądać? Czy powinien to być podział procentowy, proporcjonalny do liczby członków, czy też odpowiadający powierzchni mieszkań i części wspólnych nowo powstającej spółdzielni (bo przecież bywa tak, że w jednym mieszkaniu mieszka dwóch członków spółdzielni – mąż i żona)? Czy też według innych zasad?
Jak liczyć wartość majątku do podziału? Czy na dzień zamknięcia bilansu poprzedniego roku bilansowego, czy na dzień uchwały podziałowej, a może uchwały walnego zgromadzenia, czy też wyroku sądowego?
Jakie przepisy to regulują?
W prawie spółdzielczym i ustawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta