Jak prawo autorskie chroni prace naukowe
Status ochrony prawnej dzieł naukowych przybiera stale na znaczeniu – pisze doktor nauk prawnych, asesor Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód
Jeśli uwzględni się postępującą komercjalizację niektórych dziedzin nauki (biologia, medycyna, fizyka), a nadto prestiż z tytułu publikacji przynależny nie tylko naukowcowi, lecz także jego macierzystej uczelni, status ochrony prawnej dzieł naukowych przybiera na znaczeniu.
Co wynika z ustawy
Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych obejmuje efekty pracy naukowej. Wśród klasyfikacji utworów wyraźnie przewiduje dzieła naukowe. Jednocześnie nie kreuje żadnych dodatkowych, szczególnych przesłanek, warunkujących ich ochronę.
Prawo autorskie abstrahuje od różnicowania statusu utworu naukowego ze względu na teoretyczne bądź praktyczne ujęcie analizowanej problematyki. Na uboczu pozostaje też nurt zainteresowań naukowych. Oznacza to, że dla ochrony dzieła naukowego nie ma znaczenia kontrowersyjność tematu badań, co może być widoczne szczególnie na kanwie niektórych z przedsięwzięć genetycznych.
Ponadto dzieło naukowe nie musi podejmować problematyki stanowiącej terra incognita dla danej dziedziny nauki. Podjęcie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta