Życie pasowane na sztukę
Niby nic się nie zmieniło ostatnio w fotografii – w istocie wszystko stanęło do góry nogami. Co się stało? Po pierwsze, przestały istnieć międzygatunkowe granice. Po drugie, amatorszczyzna zrównała się z profesjonalizmem
Na szczęście w ruchomych piaskach wartości gdzieniegdzie można znaleźć pewny grunt. Gwarantowany przez sędziów strzegących jakości i sensu. W wyławianiu nowych talentów pomagają konkursy fotograficzne wszelkiego autoramentu. Jeden z nich to Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej BZ WBK Press Foto. W bieżącym roku zorganizowany po raz czwarty.
Konkurs na brak maniery
Czwarta edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem: ponad 6500 zgłoszeń, 330 autorów.
Obejrzałam prace nagrodzone i wyróżnione. Większość współtworzyła kronikę wydarzeń minionego roku (świetne zdjęcia Piotra Andrewsa: zamieszki w Kenii, kałachy kontra łuki) lub dotyczyła ciekawostek (romantyczna opowieść Łukasza Cynalewskiego o obrączkowaniu słowików). Atutem niektórych są walory humanitarne (nagrodzone zdjęcie Romana Chełmowskiego).Kilka prac ma wymiar symboli.
Do takich należy cykl Daniela Frymarka o pożarze we wsi Paszczenica: kobieta uciekająca z dwiema kurami pod pachą to sama prawda. Odwieczny instynkt biednych ludzi. Seria Krzysztofa Gołucha pokazująca zawody szachowe dla mieszkańców domów opieki społecznej w Rudzie Śląskiej to trochę samograj (stare, pełne napięcia twarze), ale hasło umieszczone na ścianie sprawia, że wieje metafizyką: „Błogosławieństwo przychodzącym, radość mieszkającym, pokój odchodzącym”.
Moi faworyci? Niemowlak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta