Wynagrodzenie pełnomocnika procesowego zwiększy firmowe koszty
Przedsiębiorca, który dochodzi sprawiedliwości na drodze sądowej, może do kosztów podatkowych wrzucić wydatki na opłacenie adwokata lub radcy prawnego. Podobnie jest z opłatami sądowymi
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (podobnie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych) próżno szukać przepisów, które mówiłyby o możliwości (lub jej braku) zaliczenia do kosztów wydatków procesowych. Przedsiębiorcy powinni zatem stosować ogólne zasady dotyczące rozliczania kosztów.
Mówią one, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Co to oznacza? Kosztami będą wydatki nie tylko bezpośrednio, ale i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami oraz dotyczące cało-kształtu działalności przedsiębiorcy. Wydatki na zastępstwo procesowe jako koszty pośrednie związane z funkcjonowaniem firmy niewątpliwie wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą. Można je zatem zaliczyć do kosztów podatkowych. Potwierdzają to interpretacje wydawane przez organy podatkowe.
Zabezpieczenie przychodów...
Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 10 kwietnia 2008r. (ILPB3/423-82/08-2/DS) stwierdziła, że ponoszone koszty trzeba oceniać pod względem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, a nie niezbędności i rezultatu, jaki przyniosły w postaci konkretnych przychodów.
Spółka wystąpiła z pozwem o zapłatę za fakturę za roboty budowlane. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta