W sporze z urzędem pomagają przepisy unijne i orzecznictwo
Premie pieniężne, paliwo do samochodów oraz wydatki, które nie są kosztem – to przykłady spraw, w których polskie urzędy nie zgadzają się ani z regulacjami unijnymi, ani orzecznictwem ETS oraz sądów administracyjnych. Chociaż powinny
Od 1 maja 2004 r., a więc już od ponad czterech lat, Polska jest częścią Unii Europejskiej. Z podatkowego punktu widzenia oznacza to, że regulacje w zakresie VAT powinny być zharmonizowane ze wspólnotowym porządkiem prawnym. Na praktykę stosowania prawa podatkowego powinny mieć wpływ również orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), wskazujące sposób rozumienia niejednokrotnie skomplikowanych i rozbudowanych przepisów unijnych dyrektyw VAT.
Przepisy są niedostosowane...
Niestety, mimo że wiele już zostało zrobione w kierunku harmonizacji, część polskich przepisów VAT nadal pozostaje niedostosowana do dyrektyw. Co gorsza polskie urzędy skarbowe nie biorą pod uwagę nawet ewidentnych sprzeczności, zasłaniając się tym, że mają obowiązek przestrzegania polskich przepisów. Również powoływanie się na orzecznictwo ETS w sprawach przed polskimi organami podatkowymi jest zwykle skazane na porażkę. Najczęściej spotykaną odpowiedzią jest stwierdzenie, że orzeczenie ETS wiąże w konkretnej sprawie, nie jest źródłem prawa i tym samym płynące z niego wnioski nie są brane pod uwagę przez organ rozpatrujący daną sprawę.
...a urzędy lekceważą wyroki
Takie podejście do orzecznictwa jest również prezentowane w odniesieniu do wyroków polskich sądów. Zamiast podjąć próbę merytorycznej polemiki i wskazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta