Bez drastycznych podwyżek za wynajem powierzchni biurowych
Brak odpowiednich działek utrudnia deweloperom pracę - mówi Joanna Mroczek z CB Richard Ellis
Rz: Stolica to rynek najbardziej rozwinięty pod względem powierzchni biurowej. Kiedy inne polskie miasta staną się dla niej silnym konkurentem?
Joanna Mroczek: Warszawa, ze względu na wielkość i liczbę firm oraz instytucji tutaj operujących, zawsze pozostanie bezkonkurencyjna wobec innych polskich miast. Ze względu na skalę działalności firmy zawsze będą brały pod uwagę przede wszystkim Warszawę, w której lokalizują swoje oddziały, a najczęściej centrale. Jednakże, przeciwnie do innych krajów Europy Środkowej, w Polsce miasta regionalne mają również silną pozycję i szybko się rozwijają. Pod względem powierzchni biurowej najbardziej rozwinięte rynki to Kraków i Wrocław. W każdym mieście jest już ponad 300 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat ta powierzchnia się podwoi.
Jakich najemców miasta regionalne mogą zabrać Warszawie? Z jakich powodów?
Rozwój rynków biurowych wynika z ekspansji istniejących firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych, ale przede wszystkim z zainteresowania naszym krajem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta