Czy można zbyć zorganizowaną część przedsiębiorstwa bez jego zobowiązań
Spółki, które uczestniczą w procesach restrukturyzacyjnych, mają problemy z określeniem, kiedy składniki majątku przedsiębiorstwa stanowią jego zorganizowaną część. Organy podatkowe też nie są tego pewne
Wątpliwości wiążą się z zobowiązaniami przenoszonej części firmy.
Skutki podatkowe wynikające z transakcji restrukturyzacyjnych są przeważnie zależne od tego, czy ich przedmiotem jest przedsiębiorstwo, jego zorganizowana część (dalej zcp), czy też grupa poszczególnych składników majątkowych.
Odróżnienie przedsiębiorstwa od jego zorganizowanej części ma zdecydowanie większe znaczenie ze względu na przepisy ustawy o VAT. Natomiast odróżnienie zcp (przy założeniu że jest oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans) od zespołu składników majątkowych, którym nie można przypisać takiego miana, ma zasadnicze znaczenie także na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT).
Skutki nowelizacji kodeksu cywilnego
Aby zdefiniować pojęcie zcp, musimy najpierw odnieść się do definicji przedsiębiorstwa. O ile bowiem obie definicje są do siebie bardzo podobne, o tyle uregulowanie ich w odmiennych aktach prawnych powoduje, że przy próbie kwalifikacji określonej masy majątkowej powstają poważne wątpliwości. Jakkolwiek bowiem ustawa o CIT od 1 stycznia 2003 r. wymienia oba te pojęcia w słowniczku ustawowym, to w przypadku przedsiębiorstwa odsyła już do kodeksu cywilnego.
24 września 2003 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która objęła między innymi definicję przedsiębiorstwa, do której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta