Kupując majątek firmy, można odpowiadać za jej zaległości
Aby odpowiadać za zaległe podatki przedsiębiorcy sprzedającego majątek związany z działalnością gospodarczą, wystarczy, że jego wartość w dniu transakcji będzie wynosiła co najmniej 16 100 zł
Decydując się na kupno przedsiębiorstwa, jego części lub nawet poszczególnych składników majątkowych od podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, musimy pamiętać o przewidzianej w art. 112 ordynacji podatkowej odpowiedzialności nabywcy majątku za zaległości podatkowe zbywającego. Przepis ten mówi, że nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi przynajmniej 16 100 zł, odpowiada całym swoim majątkiem, solidarnie z podatnikiem (zbywającym), za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością.
Zakres tej odpowiedzialności jest dosyć duży. Przepis posługuje się bowiem nieprecyzyjnymi pojęciami. Dlatego tak ważne jest, jeszcze na etapie przed zakończeniem transakcji, odpowiednie zabezpieczenie się przez nabywcę przed ryzykiem ponoszenia odpowiedzialności za zaległości podatkowe zbywcy.
Kto jest nabywcą według słownika
Użyte w art. 112 ordynacji podatkowej pojęcie „nabycie” jest terminem szerszym niż sprzedaż. Według definicji słownikowej „nabywać” oznacza „otrzymać coś na własność w zamian za pieniądze lub przez wymianę, osiągnąć coś, zyskać coś, zdobyć” („Słownik języka polskiego”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999). Nabycie może więc także oznaczać przejęcie majątku na podstawie innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta