Implementacja prawa unijnego wymaga nowego ujęcia konstytucyjnego
Po co tworzyć własne regulacje, skoro można bezpośrednio stosować unijne – pisze profesor prawa z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiego Uniwersytetu Viadrina
Prawu wspólnotowemu Konstytucja RP przyznała prymat przed wewnętrznymi regulacjami o randze niższej niż ustawa zasadnicza. Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez RP umowy międzynarodowej tworzącej organizację międzynarodową, do prawa stanowionego przez organy prawodawcze tej organizacji odnosi się zasada jego bezpośredniego stosowania.
Stosowanie prawa
Konstytucja z 1997 r., używając w art. 91 ust. 1 formuły o bezpośrednim stosowaniu umów międzynarodowych, nie określa bliżej, co należy przez nią rozumieć. Czyni tak w sytuacji, w której pojęcie stosowania prawa nie jest jednolicie rozumiane w nauce prawa.
Najogólniej rzecz ujmując i abstrahując od sporów na ten temat, stosowanie umów międzynarodowych może być rozumiane dwojako:
> w wąskim tego słowa znaczeniu to określanie przez uprawniony podmiot skutków prawnych norm zawartych w umowach międzynarodowych w danej sytuacji. Innymi słowy jest to przyporządkowanie norm prawa międzynarodowego do indywidualnych przypadków. Wynikiem tego procesu jest akt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta