Dwie bitwy o Anglię
– To była ostatnia udana inwazja na Wyspę – mówi Geoff, patrząc na polanę przed nami. Stoimy na lekkim wzniesieniu, dziesięć kilometrów od południowego wybrzeża Anglii. Zielona polana to pole bitwy sprzed 950 lat. – Zginęło wtedy dziesięć tysięcy ludzi – dodaje Geoff
Geoff zna się na rzeczy, bo jest przewodnikiem z Hastings. Dla Europejczyków z kontynentu Hastings to tylko nieduże miasto nad kanałem La Manche. W Anglii jednak jego nazwę zna każde dziecko – pod Hastings miało miejsce jedno z najważniejszych w historii wydarzeń. – Anglicy najczęściej potrafią wymienić dwie daty z historii swego kraju: rok 1066 i 1966 – cytuje badania Geoff. Widząc moje pytające spojrzenie wyjaśnia: – W 1966 Anglia zdobyła tytuł mistrza świata w piłce nożnej.
Wilhelm zdobywa Anglię
Za nami ruiny średniowiecznego klasztoru, przed nami wielka, zarośnięta krzakami polana w kształcie niecki. Pole bitwy z roku 1066. Geoff opowiada, jak siedem tysięcy rycerzy księcia Normandii Wilhelma starło się w tym miejscu z podobnej wielkości armią anglosaksońskiego króla Harolda II. Wilhelm przybył z Francji po koronę Anglii. Uważał, że mu się ona należy, bo obiecał mu ją, zmarły bezpotomnie kilka miesięcy wcześniej, król Edward Wyznawca. Harold, następca Edwarda, bronił prawa do tytułu i kraju.
– Harold okopał się na wzniesieniu – opowiada Geoff. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej pokonał norweskiego króla Haralda Hardrada. Miał zaprawionych w boju wojów. Wilhelm zebrał najemników: Normanów, Flandryjczyków, Bretonów, Franków, którym w nagrodę za pomoc obiecał ziemię Anglików.
Pierwsze jego uderzenie – ostrzał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta