Fantastyka coraz chętniej czytana
Literackiej modzie nie zaszkodzi nawet tak słaba pozycja, jak ostatnia antologia „Epidemie i zarazy”
Na dobre rozwinął ją Andrzej Pilipiuk humorystycznymi opowiadaniami o egzorcyście amatorze, entuzjaście bimbru Jakubie Wędrowyczu.
Debiutancki tom „Kroniki Jakuba Wędrowycza” ukazał się w 2001 roku w nowo powstałym wydawnictwie Fabryka Słów, które postanowiło promować krajową fantastykę. W branży pukano się w głowę, twierdząc że wydawnictwo o takim profilu nie zdoła się utrzymać. Tym bardziej że od początku lat 90. rodzimi fantaści związani byli z superNOWĄ.
Mocarz Sapkowski
Prowadzona przez Mirosława Kowalskiego superNOWA odniosła sukces artystyczny i komercyjny dzięki Andrzejowi Sapkowskiemu i jego kultowej serii z lat 90. o wiedźminie (1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy). Dziś proporcje się odwróciły.
Rynek zdominowała lubelska Fabryka Słów. Wydaje prawie 30 tytułów rocznie, ma sprawdzonych autorów, stawia na debiutantów, nie stroni od antologii. SuperNOWA poszła w stronę kryminału, ze znaczących pisarzy zdołała zatrzymać jedynie Sapkowskiego. Najpopularniejszy polski twórca fantasy gwarantuje niebotyczne nakłady krajowe i tłumaczenia na wiele języków. Każdy z tomów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta