Arbitraż podczas olimpiady
W Pekinie Arbitrażowy Trybunał Sportowy będzie reprezentowany przez dwóch przewodniczących i 24 arbitrów – pisze prawnik z International Law Association
Arbitraż jako metoda rozwiązywania sporów ma już ugruntowaną pozycję, a swój niewątpliwy rozkwit zawdzięcza szybkości, prostocie i relatywnie niższym kosztom w porównaniu z postępowaniem przed sądem państwowym. Jednak to chyba swoista konfidencjonalność decyduje o wyborze takiej formy przez strony. Ona również przesądza o prywatnym charakterze sporu.
Nie tylko doping
Zalety arbitrażu doceniły również osoby związane z szeroko pojętym sportem. W 1983 roku ówczesny prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Juan Antonio Samaranch wystąpił z inicjatywą powołania Arbitrażowego Trybunału Sportowego (z francuskiego Tribunal Arbitral du Sport), a w 1984 r. Trybunał rozpoczął oficjalną działalność.
Poza sprawami dotyczącymi dopingu, w których jest instancją odwoławczą od decyzji międzynarodowych federacji sportowych na podstawie kodeksu antydopingowego (World Anti...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta