Pracownik może chronić swoją prywatność
Zatrudniony ma prawo odmówić odpowiedzi na pytania wkraczające w jego prywatność, zwłaszcza gdy pracodawca pyta o to, czym zajmuje się jego rodzina
Sylwester Ż. został dyscyplinarnie zwolniony z pracy, gdy jako jedyny z 360 kierowników zatrudnionych w firmie odmówił corocznego wypełnienia kwestionariusza, w którym miał podać informacje o sobie i swojej rodzinie.
Spółka, w której pracuje, jest częścią międzynarodowego koncernu hutniczego. Kwestionariusz został przekazany do Polski przez jego właścicieli ze Stanów Zjednoczonych, gdzie kadra kierownicza co roku musi odpowiadać na sformułowane tam pytania. Polski kwestionariusz, tak jak ten zagraniczny, zawierał więc pytania m.in. o to, czy pracownik wie o jakichkolwiek nieprawidłowościach księgowych dotyczących spółki. Pracodawca chciał również wiedzieć, czy ma on jakieś informacje o przekazywaniu poufnych wiadomości dotyczących spółki w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta