Granice prawa do autoryzacji
Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Dawid Sześciło, prawnik w Programie Spraw Precedensowych
Trybunał Konstytucyjny rozpozna niebawem (22 września) skargę Jerzego W. (sygn. SK 52/05), do której przystąpił rzecznik praw obywatelskich. Jerzy W. zarzuca niezgodność z Konstytucją RP przepisów prawa prasowego przewidujących odpowiedzialność karną za opublikowanie bez autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi (art. 49, art. 14 ust. 1 i 2). Po raz kolejny zatem Trybunał zajmie się oceną adekwatności w realiach społeczeństwa demokratycznego powszechnie krytykowanej, pochodzącej z 1984 r., ustawy regulującej działalność mediów w Polsce.
Nie można odmówić
Stosownie do art. 14 ust. 2 prawa prasowego dziennikarz nie może odmówić osobie udzielającej informacji autoryzowania dosłownie cytowanej wypowiedzi, jeśli nie była ona uprzednio publikowana. Za naruszenie prawa do autoryzacji grozi dziennikarzowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta