Napiwek może niekiedy zwiększać świadczenie chorobowe kelnera
Dobrym zwyczajem jest dawanie miłej obsłudze napiwku. Mimo że pieniądze zostawia klient, niekiedy uwzględniamy je w podstawie obliczania zasiłków
Dodatkowe trudności wiążą się z tym, że wynagrodzenie za pracę to termin pojawiający się w różnych dziedzinach prawa. Rozumieją go one odmiennie, dlatego napiwki mogą być różnie klasyfikowane.
Napiwki jako przychód
Przykładowo dla celów podatkowych napiwki są zawsze opodatkowane, a więc powinny być traktowane jako przychód ze stosunku pracy (art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Organy podatkowe rozróżniają jednak charakter prawny napiwków w zależności od sposobu ich przekazania pracownikowi:
∑ gdy dysponuje nimi pracodawca (np. klient uiścił napiwek kartą płatniczą na konto pracodawcy lub przekazał go do wspólnej puli – skarbonki napiwkowej – która następnie jest dzielona między pracowników), stanowią one przychód ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W takim wypadku zakład pracy jako płatnik musi pobrać i odprowadzić od nich należne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (postanowienie Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie z 25 lipca 2007 r., nr US IB/415-27/07/WŁ.);
∑ napiwki otrzymane bezpośrednio od klienta uznawane są natomiast za przychód z tzw. innych źródeł i jako takie podatnik sam powinien je wykazać w zeznaniu rocznym.
Bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta